Pierwszy bank przystąpił do programu Mieszkanie dla Młodych
 Oceń wpis
   

Bank PKO BP podpisał w dniu 19 grudnia 2013 roku umowę o udzielanie kredytów w ramach rządowego programu dopłat do kredytów hipotecznych: Mieszkanie dla Młodych. Zapewne w najbliższym okresie kolejne banki również podpiszą umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego na udzielanie dofinansowanie beneficjentom programu.

Program Mieszkanie dla Młodych ma na celu wspieranie młodych ludzi kupujących swoje pierwsze mieszkanie lub dom na rynku pierwotnym. Wsparcie ma wynieść od 10% do 20% wartości mieszkania . Wysokość dofinansowania uzależniona jest od ilości posiadanych dzieci. Program przewiduje liczne ograniczenia. Do najważniejszych należą:

  • nieruchomość musi być położona na terytorium Polski,
  • nieruchomość kupowana będzie na kredyt zaciągnięty w złotych na minimum 15 lat,
  • kwota zaciągniętego kredytu musi odpowiadać minimum połowie ceny nabywanej nieruchomości,
  • nieruchomość pochodzi z rynku pierwotnego,
  • będzie zaspokajała potrzeby mieszkaniowe beneficjenta,
  • powierzchnia nieruchomości nie przekracza 75 mkw. (mieszkanie) lub 100 mkw. (dom), przy czym jest to o 10 mkw. więcej (odpowiednio 85 mkw. i 110 mkw.) dla beneficjentów z co najmniej trójką dzieci,
  • cena nieruchomości mieści się w limitach cenowych wyznaczonych dla danej gminy.

Odpowiedzi na więcej pytań dotyczących programu Mieszkanie dla Młodych znajdują się w artykule: 10 pytań i odpowiedzi o Mieszkanie dla Młodych.

Komentarze (0)
Program „Mieszkanie dla Młodych” coraz bliżej
 Oceń wpis
   

Rządowy program dopłat do mieszkań ruszy zgodnie z planem od początku 2014 roku. Niestety szereg warunków do spełnienia sprawi, że nie dla wszystkich zainteresowanych program będzie dostępny. Dostępność nie będzie zależała tylko i wyłącznie od tego czy kandydaci należą do grupy osób, do której jest skierowany projekt. Ważnym czynnikiem jak się okazuje jest lokalizacja mieszkania, jak jego powierzchnia oraz obowiązujące limity cen w danym regionie.

Różnica między tymi limitami, a cenami nieruchomości w danych miastach zdecyduje o ilości mieszkań dostępnych w programie. Porównując te różnice Kraków, Warszawa i Wrocław stoją niestety na najgorszych pozycjach. Natomiast w Bydgoszczy, Gdańsku, Łodzi i Zielonej Górze zainteresowani będą mieli o wiele większe pole manewru. Ponieważ w tych miastach przeciętna cena transakcyjna mieszkania jest niższa niż obowiązujący limit MdM.

Program Mieszkanie dla Młodych skierowany jest do małżeństw i singli w wieku do 35 lat (w przypadku małżeństw brany pod uwagę jest wiek młodszego współmałżonka) kupujących pierwsze mieszkanie lub dom jednorodzinny na rynku pierwotnym. W przypadku domów jednorodzinnych dopuszczalna jest budowa systemem gospodarczym (wtedy dofinansowanie przyjmuje postać zwrotu części podatku VAT). Dofinansowaniem objęte będzie 50 m2 nieruchomości o powierzchni do 75 m2 w przypadku mieszkania i 100 m2 w przypadku domu.

Beneficjent powinien posiadać środki własne nie wyższe niż 50% wartości ceny zakupy mieszkania. Minimalny okres kredytowania to 15 lat, kredyty będą dostępne tylko w tych bankach komercyjnych, z którymi umowę podpisał BGK.

MdM polega na jednorazowym dofinansowaniu wkładu własnego udzielanym w momencie wypłaty kredytu. Dopłata wyniesie 10 % wartości mieszkania lub domu. Należy pamiętać, że nie będzie ona liczona od ceny kupowanego mieszkania, lecz od średniej dla danej gminy, czyli tak zwanego wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1 m2 powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych. Dodatkowymi dopłatami w wysokości 5 % objęte będą rodziny mające przynajmniej jedno dziecko oraz rodziny, którym w przeciągu 5 lat urodzi się trzecie lub kolejne dziecko.

Biorąc pod uwagę, że popyt na rynku pierwotnym wzrośnie dzięki programowi, możemy spodziewać się, że deweloperzy zaczną dostosowywać swoją ofertę do panującej sytuacji na rynku. Czego skutkiem może być znaczna zmiana dostępności owych mieszkań w przyszłym roku.

Komentarze (0)
Jak dopłata w programie Mieszkanie dla Młodych?
 Oceń wpis
   

 

Wysokie wymagania banków dotyczące zdolności kredytowej przy kredytach hipotecznych, spowodowały, że liczba udzielanych kredytów znacznie zmalała, nawet jak twierdzą analitycy sektora bankowego o 40% w stosunku do lat ubiegłych. Ostatnie miesiące poprzez obniżenie stóp procentowych nieco poprawiło sytuację, ale jak się okazuje na krótko, bo banki już mówią o dużych zmianach, które w przyszłym roku znacznie utrudnią otrzymanie kredytu. Przykre niespodzianki czekają tych mniej zamożnych, którzy nie dysponują tzw. wkładem własnym, bo ci mogą o kredycie zapomnieć. Już od przyszłego roku każdy bank wymagał będzie, co najmniej 10 % wkładu własnego. Zmiany dotyczą również stóp procentowych, które w przyszłym roku pójdą w górę oraz okresu kredytowania, który skrócony będzie maksymalnie do 25 lat.

Szansą dla osób kupujących pierwsze mieszkanie na rynku pierwotnym może być jednak wprowadzenie programu Mieszkanie dla Młodych. Odpowiednia ustawa czeka na podpis prezydenta. Wkład własny w programie również jest wymagany (10%), a uczestnik programu może liczyć na jednorazową dopłatę do wkładu własnego w wysokości 10% wartości maksymalnie 50 metrów kwadratowych zakupionego mieszkania.

Przykładowe wyliczenie wysokości dopłaty oraz wysokość miesięcznej raty znajduje się w tutaj. Dla innych założeń może wygadać to następująco:

Rodzina z jednym dzieckiem. Najmłodszy z małżonków ma 26 lat. Małżonkowie dysponują oszczędnościami w wysokości 50 000 zł, które chcą wykorzystać na wkład własny przy zakupie swojego pierwszego mieszkania w Rzeszowie.

Rodzina kwalifikuje się do uczestnictwa w programie. Na co więc może liczyć? Przede wszystkim może liczyć na problem ze znalezieniem mieszkania, o powierzchni użytkowej do 75m2 i które spełniałoby limit ceny obowiązujący w pierwszym kwartale 2014r. dla miasta Rzeszowa. Wynosi on 4 105,2 zł za metr kwadratowy, a tym samym jest on najniższy w kraju. W jednym z największych serwisów ogłoszeń nieruchomości ilość mieszkań, które spełnia te kryteria to... 16 na ogólna liczbę 2 756 mieszkania w Rzeszowie.

Przyjmijmy jednak, że rodzina zdecydowała się na 3-pokojowe mieszkanie o powierzchni 69m2 w cenie 282 000 zł.

Wysokość dopłaty

Podstawę do obliczenia kwoty dopłaty stanowi iloczyn 50m2 powierzchni użytkowej mieszkania i ogłoszonego przez wojewodę wskaźnika odtworzeniowego:

50m2 * 4105,2 zł = 205 260 zł

Z tytułu posiadanego dziecka rodzina (bank) otrzyma jednorazową dopłatę w wysokości 15% od wyliczonej podstawy:

204 950 zł * 15% = 30 789 zł.

Kwota ta zwiększy wkład własny rodziny, który wyniesie:

50 000 zł + 30 789 zł = 80 789 zł

Do spłaty pozostanie:

201 211 zł...
 


 

 

Komentarze (0)
Najnowsze komentarze
2013-10-18 17:44
innowierca:
Rynek nieruchomości mieszkaniowych w Tarnowie
Gratuluje trafności prognozy.
2012-12-06 18:07
Roriro:
Po czym odróżnić dobre biuro nieruchomości
E tam, to zależy wszystko tak naprawdę od tego, na kogo trafisz. Oczywiście można powiedzieć,[...]
2011-09-16 16:12
PiotrSK:
Po czym odróżnić dobre biuro nieruchomości
Przy wyborze biura należy się przede wszystkim kierować opinią klientów-bo to jest najlepszy[...]
Kategorie
Ogólne
Archiwum
Rok 2014
Rok 2013
Rok 2009
Rok 2008
O mnie
tutaj